Dlaczego warto mieć ubezpieczenie górskie?

Szymon

Każde wyjście w góry obarczone jest mniejszym lub większym ryzykiem. Trzeba liczyć się z tym, że w każdej chwili trzeba będzie wezwać pomoc i to nie tylko w krytycznych sytuacjach, ale także wtedy, kiedy utknie się na trudnym terenie, zabłądzi, albo skręci się kostkę.

Ubezpieczenie górskie – kiedy będzie potrzebne?

Ratownictwo górskie w Polsce jest całkowicie bezpłatne i realizowane jest przez jednostki takie jak GOPR i TOPR. Podobnie rzecz ma się w państwach takich jak Rumunia i Słowenia. W pozostałych krajach wszelkie akcje ratownicze i poszukiwawcze są płatne, a ich koszt uzależniony jest od konkretnego państwa i regionu. Wszędzie jednak są to koszty bardzo wysokie.

Planując wyjazd zagraniczny w góry, warto wykupić sobie ubezpieczenie.

Co powinno zawierać ubezpieczenie górskie?

Każde ubezpieczenie, które zabiera się ze sobą na górskie wyprawy, powinno pokrywać koszty akcji poszukiwawczej, ratowniczej, transport specjalistyczny oraz opiekę medyczną. To są podstawowe, najważniejsze usługi. Rozszerzona wersja zawiera ubezpieczenia górskiego zawiera transport specjalistyczny, opiekę medyczną, przewiezienie poszkodowanego do kraju, a także koszty odszkodowania w ramach odpowiedzialności cywilnej.

Do innych kosztów, które powinny być pokryte przez dobre ubezpieczenie górskie należą: koszty pobytu osoby towarzyszącej, opiekę prawną i tłumaczenia, koszty zniszczonego lub zagubionego sprzętu, a także wszelkie koszty związane ze zmianą organizacji grupy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

Wybierając ubezpieczenie trzeba zwrócić uwagę czy oferta zawiera pokrycie kosztów akcji poszukiwawczych i ratunkowych. Ważne jest również to, czy polisa zawiera odpowiedzialność cywilną, czyli OC. Jest to ważne, ponieważ dotyczy pokrycia kosztów następstw zdarzeń wywołanych z naszej winy, w sposób niezamierzony. Ważne jest także, aby polisa była dopasowana do pory roku, a także warunków pogodowych i terenowych. Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić, czy w kraju, gdzie się jedzie, refundowane są koszty opieki medycznej.

Jakie są najpopularniejsze ubezpieczenia górskie?

Obecnie na rynku dostępne są polisy górskie różnego rodzaju. Każda większa firma ubezpieczeniowa oferuje ubezpieczenia górskie różnego rodzaju. Najpopularniejsze są ubezpieczenia przyznawane na rok czasu, ale mogą być również takie, które przyznawane są na krótszy okres czasu. Koszty takiego ubezpieczenia są różne, wszystko zależy od tego, gdzie postanowi się wykupić polisę i co ma wejść w jej skład.