Kiedy i dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne w góry?

Szymon

Przemierzanie szlaków górskich to wspaniała przygoda, która wciąga coraz większą liczbę osób w każdym wieku. Jedni wybierają Sudety, Beskidy lub wyższe partie gór w Tatrach, a inny preferują wspinaczkę wysokogórską w Aplach i w Himalajach lub sporty zimowe. Choć oczywiście wyprawa w Himalaje jest obarczona wysokim ryzykiem, to także wybierając się w Polskie góry, warto się zabezpieczyć przed nieszczęśliwymi wypadkami.

Dla kogo przeznaczone jest ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie górskie to rozwiązanie dla osób, które często podróżują nie tylko po polskich górach, ale i za granicą, uwielbiają jazdę na nartach czy wspinaczkę. W takich sytuacjach warto ubezpieczyć się od nieszczęśliwych wypadków, by mieć pewność, że w razie uszczerbku na zdrowiu, otrzymasz odszkodowanie. Co jeszcze może obejmować taka polisa?

Wybierając się w góry, zawsze należy być czujnym, nawet jeśli jest lato i piękna pogoda

  • Ochronę przed utratą bagażu
  • Ochronę w przypadku urazów doznanych podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka
  • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

W pierwszym przypadku dobrze jest ubezpieczyć bagaż, jeśli podróżujesz za granicę dość często. Jeśli zaś chodzi o sporty wysokiego ryzyka, to w zależności od ubezpieczyciela może być to snowboarding czy wspinaczka wysokogórska, które wiążą się z częstymi urazami. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest pomocne w przypadku, gdy na stoku uszkodzisz czyjś sprzęt lub stworzysz zagrożenie skutkujące utratą zdrowia. Mając takie rozszerzenie w polisie turystycznej, możesz pokryć koszty hospitalizacji czy rehabilitacji z odszkodowania.

Dlaczego warto się ubezpieczyć, wybierając się w góry?

Każde wyjście w góry wiąże się z ryzykiem wypadku, gdyż nawet w niższych partiach gór pogoda może zmienić się bardzo szybko. Dodatkowo przemierzając szlaki, można też się zgubić lub zabłądzić po zmroku, a przy okazji wiele szczytów jest granicznych, co sprawia, że bez problemu możesz przekroczyć granicę i znaleźć się w obcym kraju, w którym koszty ratownictwa górskiego są wysokie. Mając ubezpieczenie, można uniknąć takich sytuacji i w razie konieczności bez obaw skorzystać z pomocy, której koszty zostaną pokryte z polisy. Jakie jeszcze zagrożenia mogą pojawić się w górach? Przede wszystkim są to:

  • lawiny,
  • upadki,
  • złamanie kończyn.

Wybierając się w góry, zawsze należy być czujnym, nawet jeśli jest lato i piękna pogoda

Choć w Polsce akcje ratunkowe przeprowadzane przez GOPR są bezpłatne, to już po przekroczeniu granicy z Czechami czy ze Słowacją za pomoc trzeba zapłacić. Tak też jest w większości krajów, a pokrycie kosztów z własnej kieszeni może znacząco obciążyć budżet domowy. Ubezpieczenie górskie to również dobre rozwiązanie dla osób, które uprawiają sporty zimowe i wspinaczkę. W obu przypadkach często dochodzi do wypadków, które mogą nie tylko odbić się negatywnie na zdrowiu, ale i na portfelu (więcej: https://ubezpieczenia-gdansk.com.pl/dlaczego-warto-miec-ubezpieczenie-gorskie/).

Bezpieczna wyprawa w góry – co warto wiedzieć?

Wybierając się w góry, zawsze należy być czujnym, nawet jeśli jest lato i piękna pogoda. W wyższych partiach gór warunki atmosferyczne mogą bardzo szybko ulec zmianie, dlatego bardzo ważne jest, byś zawsze sprawdzał prognozę. Dla bezpieczeństwa nie wolno nigdy schodzić ze szlaku i koniecznie należy mieć ze sobą naładowany telefon. Warto też powiadomić rodzinę czy znajomego, że wybierasz się w góry i podać mu trasę, którą zamierzasz przebyć. Przyda się oczywiście ubezpieczenie, a zwłaszcza gdy wybierasz się w wyższe partie gór, będziesz uprawiać wspinaczkę czy sporty zimowe. Należy pamiętać, że za granicą akcje ratunkowe w górach są płatne, a koszty hospitalizacji mogą być bardzo wysokie. Ubezpieczenie górskie może pokryć koszty nie tylko akcji ratunkowej czy leczenia, ale też zagubionego bagażu czy zniszczenia sprzętu innych turystów.