Zarządcy nieruchomości a ubezpieczenia OC

Szymon

Zarządzanie nieruchomością, to nie tylko zyski z niej niesione, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność i obowiązki. Pomimo licznych spraw, które mają na swoich barkach wykonawcy tegoż zawodu, nie wymaga on od nich posiadania licencji na jego wykonywanie. Działania te jednak wciąż oparte są na licznych regulacjach prawnych, a jednym z nich jest odpowiednie ubezpieczenie OC. Czym więc tak naprawdę jest obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla zarządców nieruchomości?

Kogo możemy nazwać zarządcą nieruchomości?

Zacznijmy od właściwego wyjaśnienia podanego powyżej pojęcia. Aby efektywnie podejmować decyzje związane z prowadzeniem nieruchomości, dobry zarządca przede wszystkim powinien posiadać profesjonalną wiedzę i umiejętności na ten temat. Jego głównym obowiązkiem bowiem jest utrzymanie nieruchomości z korzystnym stanie, a co z tym się wiąże zwiększanie zysków. Każde działania podejmowane w tym kierunku są na własne ryzyko. Z tego też powodu zarządcą nieruchomości może zostać każdy. Musi on jednak podpisać odpowiednią umowę z klientem, a także dokonać najważniejszego – opłacić ubezpieczenie zarządcy iExpert, które jest w tym przypadku obowiązkowe.

Po co zarządcy nieruchomości ubezpieczenie OC?

Obowiązek posiadania polisy OC, należy zrealizować na dzień przed rozpoczęciem działań związanych z nieruchomościami. Aby zarządca mógł zapewnić bezpieczeństwo użytkowania nieruchomości i podejmować decyzje związane z zapewnieniem właściwej gospodarki, musi on posiadać OC, które będzie chronić jego działania w ramach obowiązkowego ubezpieczenia. Co obejmuje? Wszystkie działania związane z administracją budynków i ich eksploatacja. Obejmuje ono też niedopatrzenia, przez które doszło do jakichkolwiek awarii, w skutek których, została uszkodzona własność osób trzecich. Można więc zauważyć, że OC ma na celu przede wszystkim ochronę działań, jakich podejmie się osoba zwana zarządcą nieruchomości. Warto dowiedzieć się także, czego nie obejmuje ubezpieczenie zarządcy, żeby uniknąć w przyszłości nieprzyjemnych sytuacji. Z OC nie będzie można skorzystać w wyniku szkód, które były spowodowane naumyślnie. Co więcej, ubezpieczyciel może odrzucić ubezpieczonego w sytuacji niedbalstwa. Przed wykupieniem tegoż OC, należy więc najpierw zaznajomić się w szczegóły i dowiedzieć się co ubezpieczenie zarządcy obejmuje, a czego niekoniecznie.

Cena OC i kara za jego brak

Ustawa mówi o minimalnej cenie ubezpieczenia w kwocie 50 tysięcy euro. Często jednak zarządcy nieruchomości decydują się na zdecydowanie większe kwoty. Te zabezpieczą ich przed ewentualnymi sytuacjami, które mogą wydarzyć się w ich życiu. Warto wspomnieć, iż wpływ na kwotę ubezpieczenia będzie miała także jakość świadczonych usług, a przy tym czas ich realizacji. Wykup ubezpieczenia zarządcy nieruchomości to obowiązek na nich ciążący. Za usługi świadczone bez wykupionego OC, będzie ciążyć kara na zarządcy, w wysokości nawet dziesięciokrotnej pensji. Z tegoż też względu , warto zadbać o dobre ubezpieczenie.

Sprawdzone ubezpieczenie to podstawa

Wybór ścieżki jako zarządca nieruchomości, będzie wiązał się z ogromem decyzji, które trzeba będzie podjąć, by zadbać o dobrobyt i stan budynku. Często przez nieuwagę, może dojść do awarii, które przyniosą przykre konsekwencje. Warto więc zadbać o dobre ubezpieczenie zarządcy nieruchomości. Odpowiednio wybrane, zaspokoi wszystkie roszczenia, dzięki czemu powody do zmartwień automatycznie zmaleją, a prowadzenie nieruchomości stanie się o wiele prostsze.