Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca

Szymon

W czasach rosnącej mobilności oraz globalizacji coraz większa liczba osób z różnorodnych części świata decyduje się na czasowe zamieszkanie w Polsce. Bez względu na to, czy będzie to pobyt czasowy, czy też na dłuższy okres zamieszkania, jedną z najważniejszych kwestii zapewnienia sobie bezpieczeństwa będzie wykup właściwego ubezpieczenia. Czy takie ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca jest obowiązkowe? Kiedy będzie konieczne i od czego zależna jest jego cena?

Ubezpieczenie zdrowotne w Polsce – czy jest obowiązkowe dla cudzoziemców?

Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców w naszym kraju jest wymogiem, jeżeli składają oni dokumenty na pobyt w Polsce. W rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 2004 roku (o świadczeniach opieki zdrowotnej, które finansowane są ze środków publicznych) obcokrajowcy muszą wykazać fakt posiadania ubezpieczenia zdrowotnego albo potwierdzenie dla pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów związanych z leczeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli osoba niebędąca obywatelem Polski zostanie ubezpieczona w naszym kraju, zyska dostęp do takiej samej opieki medycznej, jak obywatele RP.

Kiedy niezbędne jest ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca?

Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców w naszym kraju jest wymogiem, jeżeli składają oni dokumenty na pobyt w Polsce

Do naszego kraju często przyjeżdżają uczniowie, studenci, osoby chcące pracować i turyści. W wypadku odwiedzin osób z EFTA oraz Unii Europejskiej nie ma problemów z ubezpieczeniem zdrowotnym. Takie osoby muszą wyrobić tylko kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego) i będą mogły liczyć w Polsce na:

  • refundację leków,
  • otrzymywanie środków pomocniczych i przedmiotów ortopedycznych,
  • zagwarantowane świadczenia zdrowotne.

Co jednakże z osobami, które przyjeżdżają do RP z innych krajów aniżeli te EFTA, UE oraz wymienionych wyżej? W takiej sytuacji muszą oni samodzielnie się ubezpieczyć. Co bardzo istotne, aby otrzymać wjazdową wizę Schengen albo wizę krajową, podróżne ubezpieczenie medyczne będzie wymogiem, suma ubezpieczenia kosztów leczenia nie może zaś być mniejsza aniżeli 30 tysięcy euro.

Niewątpliwie ubezpieczenie turystyczne zapewni cudzoziemcom większą ochronę aniżeli wspomniana wyżej karta EKUZ. Zatem każdy z turystów może zakupić ubezpieczenie podróżne we własnym kraju na identycznych zasadach, jak nasi rodacy kupują je, zanim wyjadą za granicę. Poniżej przyjrzymy się cenom prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych dla obcokrajowców. Dowiemy się też, od czego te ceny właściwie zależą.

Od czego zależna jest cena prywatnego ubezpieczenia dla cudzoziemców?

To ile będzie kosztowało ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca, zależeć będzie od czynników takich jak chociażby wybrany wariant polisy (dodatkowe rozszerzenia) czy też sumy gwarantowanej. Zanim skorzystamy z wybranej oferty, powinniśmy sprawdzić, jakie mogą być realne koszty leczenia w RP. Na stawki za taką polisę wpływać może również wiek oraz stan zdrowia osoby ubezpieczonej.

Prywatna ochrona zdrowia zapewni dostęp do licznych usług medycznych, które realizowane są w wypadku standardowych świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia. Mogą okazać się one bardzo przydatne, ale na pewno zwiększą składkę miesięczną. Należy również skupić się na zakresie ochrony w ramach wybranej polisy – to następna kwestia, która ma wpływ na ceny prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych dla cudzoziemców.

O dokładną wycenę dedykowanego dla osób spoza granic polski ubezpieczenia zdrowotnego w wypadku danej oferty możemy zapytać doradcę na infolinii albo w jednej z wielu placówek, jakie mają towarzystwa ubezpieczeniowe. Możemy zatem łatwo zadzwonić, wszystkiego się dowiedzieć i kupić polisę w wygodny sposób.