Obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarzy

Szymon

Wraz z rozpoczęciem się roku 2010 zaszły zmiany w zawodzie, jakim jest lekarz. Mianowicie weszła ustawa informująca o tym, że każdy lekarz musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone podczas wykonywania czynności zawodowych. Aktualnie ustawa obejmuje wszystkich lekarzy również dentystów. Wybranie odpowiedniego ubezpieczenia jest bardzo ważne, ponieważ kiedy podczas wykonywania naszych lekarskich obowiązków naszemu pacjentowi stanie się krzywda, wówczas będziemy mieli do czynienia z roszczeniami pacjenta. Dzięki ubezpieczeniu odszkodowanie czy zadośćuczynienie nie będzie wypłacane z naszej kieszeni. Szczególnie powinni na to zwrócić uwagę osoby prowadzące własną praktykę lekarską.

Obowiązkowe OC lekarzy różni się jedynie ceną

Wraz z rozpoczęciem się roku 2010 zaszły zmiany w zawodzie, jakim jest lekarz

Ubezpieczenia obowiązkowe cechują się tym, że muszą być zgodne z rozporządzeniem Ministra Finansów. Dlatego w każdym ubezpieczeniu OC znajdziemy informacje na temat sumy na jedno zdarzenie, która wynosi 75 tys. euro. Natomiast w przypadku wszystkich zdarzeń kwota liczy 350 tys. euro. Znajdziemy również informacje o zakresie ochrony. Z tego względu nie ważne, do jakiego ubezpieczyciela się udamy zakres ochrony, zawsze będzie taki sam. Lekarze, którzy chcą jedynie wypełnić swój obowiązek muszą kierowa się jedynie ceną. Jednakże warto zastanowić się nad dodatkowymi ubezpieczeniami specjalnie dla lekarzy.

Prawidłowy wniosek ma znaczenie

Wniosek powinien zostać wypełniony zgodnie z prawdą oraz rzetelnie. Jeżeli te warunki nie zostaną spełnione, wtedy ubezpieczyciel może zakwestionować nasze roszczenie. Oto przydatne informacje, które powinny znaleźć się na wniosku:

  • posiadane tytuły naukowe,
  • specjalizacje,
  • Izba Lekarska, do której należymy.

Na samym końcu nie możemy zapomnieć poinformowaniu, ile zostało nam wypłaconych odszkodowań oraz czy zabieg został przeprowadzony z pisemną zgodą pacjenta. Czasami może zdarzyć się tak, iż ubezpieczyciel będzie nas prosił o wymienienie wszystkich naszych miejsc pracy. Kiedy wypisujemy wniosek, lecz mamy co do tego pewne wątpliwości, wówczas najlepiej będzie skontaktowanie się z doradcą.

Wiarogodny ubezpieczyciel

Na naszym rynku znajdziemy, jedynie kilka podmiotów świadczących taką usługi w ubezpieczeniach zawodowych mając w ofercie, także obowiązkowe OC lekarzy

Nie zaleca się bagatelizować znaczenie ubezpieczyciela, u którego wykupiliśmy polisę lekarską OC. Na naszym rynku znajdziemy, jedynie kilka podmiotów świadczących taką usługi w ubezpieczeniach zawodowych mając w ofercie, także obowiązkowe OC lekarzy. Oczywiście nie musimy zawsze wybierać ubezpieczyciela. Oprócz tego warto sprawdzić jak sprawy się mają na multiagencji ubezpieczeniowej, która specjalizuje się właśnie w ubezpieczeniach zawodowych. Zazwyczaj znajdziemy tam ceny tańsze niż u tradycyjnych ubezpieczycieli.